pull-icon
logo-mobile
Stüdyo Aç Üye Ol Giriş

MENÜ

Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

pikazon nedir?
An değerlidir felsefesinden yola çıkarak, bireysel ya da kurumsal fotoğrafçılara düğün, sünnet, kına gecesi, konser, seminer, konferans, panel, her yaş grubunda ki profesyonel-amatör sportif etkinlikler, mezuniyet törenleri, eğitim kurumlarının etkinlikleri, tatil enstanteneleri v.b. organizasyonlar da katılımcıların kendiliğinden ürettikleri o değerli anlarını fotoğraflayıp bu platform aracılığı ile satma imkanı sunmaktayız. Ne de olsa doğallığın ayrı bir güzelliği ve çekiciliği vardır.

Bu gibi etkinliklerde sayısız değerli an vardır ve katılımcıların ürettikleri o değerli anlar şimdiye kadar heba oldu ama şimdi pikazon var ve pikazon sayesinde katılımcıların o en güzel anlarını yakalayın ve onlara, anılarını sunun. Zira, her bir kare parmak izi gibidir ve o kareler bir daha geri gelmeyecek.

 

pikazon' dan nasıl gelir elde edebilirim?
Öncelikle üye olun, ardından organizasyonlar da katılımcıların oluşturduğu ve bir daha yakalanamayacak olan sayısız katma değerli anı fotoğraflayın ve mağazanızda organizasyon ismini ve tarihini yazıp o organizasyonda çektiğiniz fotoğrafları yükleyin. Sonrasında fotoğrafı çekilen kişi evinden, işyerinden ya da akıllı telefonundan pikazon da açtığınız mağazanız üzerinden etkinlik fotoğraflarını satın alsın

 

Pikazon da ne tür etkinliklerden kazanç sağlayabilirim.

Düğün, sünnet, kına gecesi, konser, seminer, konferans, açılışlar- kokteyller, her yaş grubunda ki profesyonel-amatör sportif etkinlikler, mezuniyet törenleri, eğitim kurumlarının her türlü sosyal aktiviteleri, tatil v.b. organizasyonlarda insanların doğaçlama olarak kendiliğinden ürettikleri pozlarını çekerek kazanç sağlayabilirsiniz.

 

Düğün, sünnet, kına gecesi, açılış, kokteyl, kongre, seminer, panel v.s. gibi etkinliklerde işin başında yapılan antlaşma gereği dijitalleri veriyorum buna rağmen pikazon bir fotoğrafçının işine yarabilir mi?

Evet. Mevcut sisteminizi antlaşma çerçevesinde devam ettirerek etkinlikte çekim esnasında görevlendirdiğiniz fotoğrafçının dışında başka fotoğrafçılar da görevlendirerek davetlilerin o güzel anlarını fotoğraflamaya devam ederek hizmet verebilirsiniz. Antlaşma sağlarken hangi fotoğrafçının antlaşma çerçevesinde olacağı belirtilir ve diğer fotoğrafçılar antlaşmanın dışında tutulabilir. Antlaşma çerçevesinde hareket eden fotoğrafçıdan çıkan dijitaller etkinlik sahibine verilirken, antlaşmanın dışında kalan fotoğrafçıların fotoğraf makinelerinden çıkan fotoğraflar pikazon aracılığı ile, ayrı bir hizmet olarak, davetlilere sunulabilir.

Bunun dışında çiftlerle anlaşılarak çekilen tüm fotoğraflar pikazon' a konulup, enstanteneler bireysel olarak tüm davetlilerin siparişine de sunulabilir. Bu sayede yüzlerce davetli, çifti '' şu pozumu bana gönderirmisiniz, bana düğün cd' sini gönderirmisiniz '' gibi taleplerle rahatsız etmeden ilgilendiği pozunun siparişini pikazon üzerinden verebilecektir. Düğün, sünnet, kına gecesi gibi etkinliklere yurtiçinden ve yurtdışından bir çok eş, dost, arkadaş, hısım, akraba gibi yakınlar da katıldığı için bu kişiler yaşadıkları ülkelere ya da illere döndüklerinde evlerinden ya da işyerlerinden fotoğrafçının pikazonda ki mağazasına girip istedikleri düğün fotoğraflarını, sakin bir ortamda satın alabileceklerdir. Düğün esnasında ki o gürültülü ortam da hızlı fotoğraf çekimleriyle satışı gerçekleşmeyen fotoğraflar ya da fotoğrafı almakta kararsız olan davetlilere, pikazon aracılığı ile fotoğraflarını evlerinde sessiz, sakin bir ortam da tekrar, farklı bir yolla satın alma imkanı sunun.

 

Pikazon altyapısını kullanırken kendi oluşturduğum fotoğrafçı ekibim ile çalışabilirmiyim?

Ticari olarak anlaşma sağladığınız bir etkinliğe dilediğiniz kadar fotoğrafçı ile katılarak daha fazla katma değerli an yakalama ihtimalini arttırırsınız.

 

Pikazon da karekod sistemi ne işe yarayacak?

Etkinliğe bir isim vererek o etkinlik oluşturulduğu anda sistem otomatik olarak o etkinliğin bir karekodunu üretir ve fotoğrafçı bu karekodu davetiyeye, kartvizite, broşüre, afişe koyarak etkinliğe katılanların akıllı telefonları üzerinden de kolayca o etkinliğe tek seferde ulaşmalarını sağlayabilir. Böylece bu işlemi yapan kişiye etkinlik esnasında fotoğrafçı karekodlu bir kartvizit verip o kartvizitin üstüne enstantenenin çekildiği saat ve dakikayı da yazmışsa o kişi pozunun rahatlıkla her yerden satın alabilir.

 

Karekod sistemini örnekle açıklarmısınız?

Örneğin düğün, sünnet, kına gecesi, nişan v.s. gibi etkinliklerde ticari anlaşma sağlandığı anda fotoğrafçı, pikazonda ki paneline girip etkinlik adını yazıp kaydet' e bastığı an da sistemin o etkinliğe özel ürettiği bir karekodunu görecek bilgisayar ekranında. Fotoğrafçı ekranda gördüğü karekod' un çıktısını yazdır diyerek alabilecek ve karekod' un kartvizit ebatlarında ki bir örneğini de anlaştığı çifte verip bu karekodun davetiyelerinde uygun bir yerde bulunması gerektiğini belirtecek. Bu sayede davetliler akıllı telefonları aracılığıyla davetiyede ki karekodu okuttuklarında pikazonda uzun uzun gezinerek zaman kaybetmeden tek seferde o bulundukları etkinliğe kolayca ulaşabilecekler. Fotoğrafçı, etkinlik için görevlendirdiği her bir fotoğrafçısına  yazıcıdan çıktı aldığı karekodlu kartvizit ebatlarında ki kağıtları verecek, fotoğrafçılar da çektikleri enstantenenin sahibine pozunu fotoğraf makinasının ekranından gösterip kağıdın üstüne saat ve dakikayı not ederek katılımcının kolayca fotoğrafını bulması sağlanacak. Sportif etkinlikler, konferanslar, seminerler, paneller, mezuniyet törenleri, kokteyller, açılış törenleri, tatil v.s. gibi etkinliklerde de aynı yöntem izlenerek pikazon alt yapısı kullanılabilecektir.

 

Yüzlerce fotoğraf içerisinden kendi fotoğrafımı zaman kaybetmeden nasıl bulacağım?

Katıldığınız etkinliği bulun, etkinliğe giriş yapın ve etkinliğin üstünde yer alan saat ve dakika bölümüne, fotoğrafçınızın size verdiği kartvizitte ki o pozun saat ve dakikasını girin, yüzlerce fotoğraf arasından bu sayede zaman kaybetmeden kendi ürettiğiniz o güzel an' a ulaşabilirsiniz.

 

Etkinlikler kamuya açık olacak mı?

Fotoğraf stüdyosu, etkinlik organizasyonunun sahibinin talebi doğrultusunda dilerse kendi yönetim paneli üzerinden etkinlikte ki fotoğrafları sadece katılımcıların göreceği şekilde düzenleyebilir. Şöyle ki. Düğün, sünnet, kına gecesi, nişan, açılış, kokteyl, seminer, konferans v.s. gibi etkinliklerde katılımcılara verilecek davetiye' nin üzerine ya da afiş, poster gibi duyuru materyallerin üzerine, fotoğrafçının kendi yönetim paneli üzerinden ürettiği karekod numarası ve fotoğrafçının pikazon da ki mağazasının url adresi yani internet adresi, davetiye' nin, poster' in ya da afiş' in bir köşesine küçük puntolarla basılır. Etkinlik esnasında çekilen bir fotoğraf çekildiği esnada fotoğraf makinasının ekranından davetliye gösterilir bu sayede davetli etkinlik sonrası evinden, işyerinden ya da telefonundan mağazada ki etkinliğe girip büyük ekranda üretilen enstanteneleri daha detaylı inceleme imkanı bulacaktır. Bu sayede davetli, etkinlikle ilgili güzel bir anı olarak gördüğü fotoğrafların dijital ya da baskı olarak siparişlerini verebilecektir.

 

pikazon' a yüklenecek her bir fotoğraf boyutu en fazla ne olmalıdır?
En fazla 1 MB boyutunda fotoğraflar yükleyebilirsiniz.

 

Fotoğrafların kopyalanmaya karşı korunması nasıl gerçekleşecek?

Tüm fotoğrafların üzerinde, fotoğrafın da görülebilmesini sağlayacak şekilde, şeffaf bir pikazon yazısı olacak ve bu sayede fotoğrafların kopyalanması önlenecektir.

 

Pikazon' u arşiv oluşturmak amacıyla kullanabilir miyim?

Elbette, fotoğraflarınız pikazon sayesinde asla kaybolmayacak.

 

pikazon' da fotoğrafları nasıl satabilirim?
Şu anda 2 türlü satış yapabilirsiniz. Kişi beğendiği fotoğrafı ya dijital olarak satın alabilir ya da fotoğraf baskı şeklinde satınalabilir. Baskısı yapılacak fotoğraflar' ın bilgisi alıcı ödemesini yaptıktan sonra fotoğrafçının e-posta adresine gönderilecektir. Alıcı dijital olarak indirmek istediği fotoğrafların ücretini ödedikten sonra bilgisayarına indirebilir.

 

Etkinliğe çeşitli nedenlerle gelemeyen akrabalarımız, komşularımız, dostlarımız, arkadaşlarımız yurtiçi ya da yurtdışından etkinlik fotoğraflarını edinebilirler mi?

Evet. Kendilerine etkniliğin bulunduğu mağazanın linkini e-posta, whats-up ya da sosyal medya üzerinden göndermeniz halinde ilgili etkinliğin olduğu linke tıklayıp dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar beğendikleri fotoğrafların siparişini dijital indirme yoluyla verebilirler. Baskılı fotoğraflarsa yurtiçinde belirtilen adrese kargolanabilir.

 

pikazon sitesi aynı zamanda mobil mi?
Evet ,sitemiz mobil uyumlu olup fotoğraf stüdyosunun müşterileri parkta, bahçede, restoranda, tatil yaparken, vapurda, otobüste her nerede olurlarsa olsunlar pikazon üzerinden beğendikleri enstanteneleri satın alma imkanını sunuyoruz.

 

pikazon' da üyelik ve mağaza açmak ücretli mi?
Üyelik ücretsizdir. Sanal mağaza açmak isteyen bireysel ya da kurumsal üyelerimiz ilk 1000 fotoğraf için ücret ödemezler. Sonrasındaysa mağaza ücreti öderler. Aşağıda ki linkten mağaza ücretlerini inceleyebilirsiniz....

http://pikazon.com/hesap/paketler

 

pikazon aracılığı ile satış gerçekleştirdiğimde siparişi nasıl ulaştıracağım?
Dijital olarak satılan fotoğraflar için alıcı ödemesini yaptıktan sonra seçtiği fotoğrafları bilgisayarına indirebilecek. Fotoğraf baskı içinse baskısı yapılacak fotoğrafların bilgisi, ödeme yapıldıktan sonra fotoğrafçıya ulaşacak ve satıcı hangi fotoğrafların baskı olduğunu gördükten sonra siparişi hazırlayıp kargoya verecektir.

 

Siparişleri ulaştırmak için istediğim kargo firması ile çalışabilirmiyim?
Evet. Fotoğrafları baskılı olarak satan fotoğrafçı istediği kargo firması ile çalışabilir. Fakat pikazon ekibi, fotoğrafçıların en uygun maliyetlerle gönderimlerini sağlamak adına, kargo firmaları ile görüşmelerini halen yapmakta olup tüm üyelerimiz en kısa zaman da uygun gönderim fiyatlarını veren kargo firmasının fiyatları hakkında bilgilendirileceklerdir. Dolayısıyla tek bir kargo firması ile çalışma yapılacak olup gönderiler en uygun fiyatlarla Türkiye' nin her yerine kargolanabilecektir.

 

Çekilen fotoğrafların fikri mülkiyet hakları ne olacak?

Üyelik sözleşmesinde yer alan aşağıda ki madde ile hem pikazon hem de fotoğrafçı yasal olarak korunmaktadır.

'' 9.1.1. Pikazon.com' da tüm etkinlik fotoğrafları kamuya kapalı olacak olup sadece o etkinlikte ya da davette bulunanların göreceği  şekilde bir hizmet verilecektir. Fotoğrafı çekilen kişi ya da kişiler fotoğraflarını görmek ya da satın alma gibi hizmetleri gerçekleştirmek istemeleri halinde pikazon.com' a üye olarak talep ettikleri işlemler konusunda hizmet alabilirler. Bunun karşılığında fotoğrafı çekilen kişi ya da kişiler ne pikazon aleyhine ne de fotoğrafçı aleyhine tazminat v.b. davaları açma haklarının olmadığını, bu madde gereği pikazon' a üye olarak beyan etmiş olurlar. ''

 

Fotoğrafçılar ödemelerini nasıl alacak?
pikazon üyesi olan fotoğrafçılar sattıkları fotoğrafların ödemelerini 15 günlük periyotlarla alacaklardır. Her ayın 1' i ile 15' si arasında yaptıkları satışları ayın 30' un alacaklar ve bu ödeme sisteminde 15 günlük periyotlarla ödemeleri yapılacaktır.

 

Fotoğraf satışlarından hizmet bedeli ödeyecek miyim?

Evet. Hizmet bedeli oranımız kdv dahil  %10' dur.

 

pikazon' u insanlar nereden bilecek?
Habersiz şekilde iyi bir pozunu yakaladığınız kişiye enstanteneyi fotoğraf makinasının ekranından gösterin ve o pozu nereden satın alabileceğini belirten, üzerinde etkinliğe özel üretilmiş karekod' un ve pikazon da ki mağaza adresinizin olduğu, bir kartvizit ya da A3 ebatlarında bir broşür verin. Daha sonra evinden, iş yerinden ya da akıllı telefonundan pikazon' a girip kendisiyle ya da tanıdıklarıyla ilgili beğendiği enstantenelerin siparişlerini verebilir. Etkinlikte uygun bir noktaya koyacağınız, üzerinde pikazon da ki mağaza adresinizin olduğu bir afiş, poster ya da branda tarzı duyuru materyali ile de katılımcılara bu hizmetin duyurusunu yapabilirsiniz.

 

Pikazon da başka neler olacak?

2018 yılının sonuna kadar üyelerimiz portföylerinde bulundurdukları albümlerin ön ve arka fotoğraflarını çekip albüm materyali ve ebatları hakkında da bilgi vererek pikazon' a yükleyip tüketicisine, seçtiği fotoğrafları seçtiği albüme koyma imkanı da sunacaktır.

 

Fotoğraf stüdyosu bir etkinlikte dilediği kadar fotoğrafçıyı panelinden tanımlayabilecek olup her bir fotoğrafçının çekim ve satılabilir enstantene performansını da görebilecektir. Aynı şekilde etkinlikte ki her bir fotoğrafçı da hangi etkinlikten kaç adet fotoğraf satıldığı bilgisine ulaşabilecektir. Böylece fotoğraf stüdyosu sahibi fotoğrafçılara göre performans prim oranlarını da ayrı ayrı belirleyebilecek olup şeffaf bir sistem tesis edilmiş olunacaktır.

 

Tüketiciler, dilediği fotoğrafçıyı saatlik ya da birkaç saatlik olarak sadece kendisinin etkinlikte kendiliğinden ürettiği o güzel enstantelerini fotoğraflaması için özel olarak kiralayabilecektir.

 

Fotoğrafçı, elinde bulundurduğu fotoğraf çerçevelerinin fotoğraflarını ve çerçeve ebatlarını pikazon' a yükleyip tüketicinin beğendiği fotoğrafları, beğendiği çerçeveye gelecek şekilde sipariş alabilme hizmetini sunabilecektir.

 

Fotoğrafınızı dijital olarak, karakalem ya da yağlı boya resimler yapan ressam' a, gönderip pikazon üzerinden belirlediğiniz ebatlarda tablo olarak sipariş verebileceksiniz. Bunun yanında fotoğrafınızın siyah-beyaz, renkli ya da eskitilmiş halı baskı siparişlerinizi de belirtilen ebatlarda verebileceksiniz.

 

Fotoğrafçı, beğendiği fotoğrafının poster baskısını talep eden tüketicisinden, ebatlarıyla birlikte poster baskı siparişi alabilecek.

 

Belirtilen tarihe kadar etkinlik videoları da paylaşılabilecektir.

 

Pikazon teknik ekibi, teknolojik gelişmeler doğrultusunda siz değerli fotoğrafçılara her zaman en güzeli sunma hedefinde olacaktır.